UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası

UEFA AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI

UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası, 1960’tan bu tarafa dört (4) yılda bir UEFA tarafından düzenlenmektedir. UEFA Avrupa Futbol Turnuvası ülkelerin milli futbol takımları seviyesinde katılımı ile düzenlenmektedir.

Turnuvaya katılabilmek için ev sahibi ülke dışındaki milli takımlar ön eleme oynayarak başarılı olmak zorundadırlar. Avrupa Futbol Şampiyonasını kazanan takım, FIFA Konfederasyonlar Kupasına da katılma hakkı elde etmekte olup bu turnuvaya katılım sağlamak mecbur değildir.

2008 ve 2012 yıllarında düzenlenen iki şampiyonayı da kazanan İspanya, UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasını üst üste kazanabilen tek takım olmuştur.

Türkiye 2008 yılında Avusturya ve İsviçre tarafından ortaklaşa düzenlenen şampiyonada üçüncü olarak tarihinde UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasının en başarılı sonucuna ulaşmıştır.

Son olarak 2016 yılında Fransa tarafından düzenlenen şampiyonanın final maçında Fransa’yı uzatmalarda 1:0 yenen Portekiz, son UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasını kazanan takımdır.

Avrupa Futbol Şampiyonası
Avrupa Futbol Şampiyonası

 

UEFA AVRUPA KUPASINI DÜZENLEYEN VE KAZANAN ÜLKELER

2016 yılına kadar oynanan 14 turnuvayı 9 değişik ülke milli takımı kazanmayı başarmıştır. Bu ülkelerden Almanya ve İspanya üçer (3) defa, Fransa iki (2) defa, İtalya, Hollanda, Sovyetler Birliği, Danimarka, Çekoslovakya, Yunanistan ve Portekiz birer (1) defa şampiyon olmayı başaran ülke milli takımlarıdır.

Yıl Ev Sahibi Şampiyon
1960  Fransa
Sovyetler Birliği
1964  İspanya
İspanya
1968  İtalya
İtalya
1972  Belçika
Batı Almanya
1976  Yugoslavya
Çekoslovakya
1980  İtalya
Batı Almanya
1984  Fransa
Fransa
1988  Almanya
Hollanda
1992  İsveç
Danimarka
1996  İngiltere
Almanya
2000  Hollanda &  Belçika
Fransa
2004  Portekiz
Yunanistan
2008  Avusturya &  İsviçre
İspanya
2012  Polonya &  Ukrayna
İspanya
2016  Fransa  Portekiz
2020

 

Milli takımımıza katılacağı tüm UEFA Avrupa Futbol Şampiyonalarında başarılar diliyoruz.

Altın Ayaklar Spor Kulübü

 

BENZER KONULAR:

FIFA DUNYA KUPASI

UEFA SAMPIYONLAR LIGI

UEFA AVRUPA LIGI

UEFA AVRUPA FUTBOL TURNUVASI

 

Anahtar kelimeler:

İlk UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Ne Zaman Düzenlenmiştir ? UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Kaç Yılda Bir Düzenlenir? UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasını Hangi Ülkeler Kaç Kez Kazandı ? Hangi Ülkeler Kaç Kez UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasını Kazandı ? UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasını İlk Kez Kim Kazanmıştır ? UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Hangi Ülkelerde Düzenlenmiştir ? Hangi UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasını Hangi Ülke Almıştır ? Türkiye UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasına Hangi Yıllarda Katıldı ? Türkiye Hangi Yıllarda Yapılan UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasına Katıldı ? UEFA EURO 2016 Nerede Düzenlenmiştir ? UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Nerede Düzenlenmiştir ?