3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yaklaşıyor

engelliler spor federasyonu

Dünya Engelliler Günü olan 3 Aralık yine gelmiş bulunuyor. Bu konuda hassasiyet göstermek amacıyla, Kırıkkale Bedensel Engelliler İl Temsilcisi Mahmut Bozkurt’un geçen yıl bizlerle paylaşmış olduğu görüşlerinden bir kısmına tekrar yer vermek istedik. Tüm vatandaşlarımızda bu hassasiyetin oluşmasını ve herkesin bu konuda destek olmasını diliyor, her sağlıklı bireyin de bir engelli adayı olduğunu ayrıca hatırlatmak istiyoruz.

Sayın Mahmut Bozkurt’un açıklamasında, engelli kardeşlerimiz için özellikle sporun ne kadar önemli olduğu şu sözlerle açıklanmıştır;

“…………………………………………………………….

Engelli bireyler için sportif etkinliklerin birçok önemi vardır.

-Kendi kararlarını verme yeteneği geliştirerek, bağımsızlık duygusunun artmasını sağlar.

-Engelli bireyin sahip olduğu sosyal çevreyi genişletir ve iletişim becerilerinin artmasını sağlar.

-Engelli bireyin mobiletisini arttırarak seyahat etme ve yeni kültürler tanıma olasılığı sağlar.

-Sahip olduğu engel nedeni ile yaşadığı psikolojik gerginlikle ve bunun sonucu olan sosyal sorunları aşmasında engeller,hayata bağlanmasına yardımcı olarak yaşama sevinci kazandırır ve engelliyle birlikte hayatı olduğu gibi kabul edebileceğini gösterir. Sportifetkinliklerin doğal bir sonucu olarak rahatlama, iyi vakit  geçirme ve eğlenme fırsatı verir.

-Sporun mental ve fiziksel kapasitesi de sağladığı gelişme ile motor becerisi, denge, el-göz koordinasyonunda sağladığı iyileşme,engellinin eğitiminde ve mesleki rehabilitasyonunda olumlu etkiler yapar.

Engelli bireyin bir sporcu olarak sergilediği performans kişilik gelişimine yardım ederken toplum tarafından engelli olmanın ötesinde bir sporcu olarak kabul görmesini sağlar.

Engelli bireylerin olumsuz toplumsal tutum ve davranışlar ile kendi iç gerilimlerinden kaynaklanan negatif ve yıpratıcı duyguların kontrol altına alınmasına ve bireyin duygusal geriliminden kurtulmasına yardımcı olur.

Engelli bireyin sportif etkinliklerde sergilediği performans ve kazandığı başarılardan dolayı engeliyle birlikte yaşamını sürdürebileceğine ve başarılı olabileceği pek çok alan olduğuna ilişkin inancı artar. Bunun yani sıra başarısızlık ve yenilgiyi kabullenme sürecini doğal karşılama becerisini edinir.

Engelli engelsiz herkesi spora davet ediyorum…Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur….

MAHMUT  BOZKURT

TÜRKİYE BEDENSEL ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU

KIRIKKALE İL TEMSİLCİSİ

…………………………………………………………………………………………….”

 

Farkındalık yaratmak adına yapmış oldukları bu açıklamalardan ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz.

Altın Ayaklar Spor Kulübü.

Altın Ayaklar Spor Kulübü
Altın Ayaklar Spor Kulübü