2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri

2016 Rio Taekwondo Olimpiyat Oyunları Elemeleri Türkiyede …

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılma yolunda önemli bir organizasyon olan Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri’nin Türkiye’de yapılacağını açıkladı.

Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde (TSYD) bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, Başkan Vekili Dr. Oktay Duymaz, Asbaşkan Zekeriya Tutar, Genel Koordinatör Ramazan Erçin ile İstanbul Taekwondo İl Temsilcisi Mustafa Bulut katıldı.

Başkan Şahin basın toplantısında, Avrupa Tekvando Birliği (ETU) Yönetim Kurulu’nda 28 Ocak 2015 tarihinde yapılan oylama sonucunda, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Taekwondo Kıta Elemelerinin Türkiye’ye verildiğini duyurdu.

Yapılan oylamada Azerbaycan’ı geride bırakan Türkiye, bu önemli organizasyona ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

16-17 Ocak 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Taekwondo Kıta Elemeleri müsabakalarında sıkletklerinde ilk 2 sırayı alan sporcular 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazanacak.

Türkiye, ayrıca bu sene olimpiyat oyunlarına katılım yolunda puan veren G1 Türkiye Açık Taekwondo Turnuvası ile birlikte 2015 yılı içinde sadece 4 kez duzenlenecek G4 Grand Prix serisinin 2. ayağına ev sahipliği yapacak.

Türkiye Açık Taekwondo Turnuvası 12-15 Şubat 2015 tarihlerinde Antalya’da, Grand Prix 2. seri musabakaları ise 18-20 Eylül 2015 tarihleri arasında Samsun’da gercekleştirilecek.

İlki gectiğimiz yıl kasım ayı içerisinde yapılan G1 Türkiye Açık Taekwondo Turnuvası’na 66 ülkeden 1400’ün üzerinde sporcu katılmıştı. Bu yıl eylül ayında gerçekleştirilecek olan Grand Prix 2. seri müsabakalarında ise olimpik sıkletlerde en iyi 32 sporcu katılabilecek.